Królicza noga z bucikiem na szydełku
Jak wykonać bucik i nogę maskotki, zabawki - królika Stasia :) Ile potrzebujemy włóczki :)
Królicze buciki czekają ;)
Chciałam zrobić drugiego królika, przede wszystkim dlatego, żeby Wam najprawdziwszą prawdę o ilości włóczki niezbędnej napisać...niestety wszystkie stacjonarne pasmanterie mnie zawiodły, a zamawiać przez internet nie chcę, bo królik Staś na szydełku w dwa wieczory nie doczekałby się publikacji przed świętami :)
Ile włóczki Himalaya Dolphin Baby?
Czy dwa motki są wystarczające na królika o kolorze butów odmiennym... to zależy, od tego, czy robicie ściśle i czy jesteście skłonne niewiele, ale jednak ciut królikowi odjąć...wysokości, czy długości uszu...
Jak było u mnie? Białej włóczki na buciki miałam tyle ile zostało mi po dwóch owieczkach. Szarą zużyłam całą i trochę z nowego motka, czyli teoretycznie jakbym kupowała włóczki, żeby zrobić takiego królika musiałabym kupić 2 szare i 1 białą.
Co proponuję Wam? 2 włóczki, jeżeli możecie sobie pozwolić na pewne królicze skróty (wspomnianych nóg i uszu ;)), a i jeszcze Wam białej na ewentualną owcę zostanie.
EDIT:
Ola z Błękitnego Zamku skorzystała z instrukcji i zrobiła królika Dominika. Ola wykorzystała niewiele białej włóczki i prawie całą szarą...więc niech dla Was będzie to potwierdzeniem mojej dla Was propozycji: 2 włóczki - jedna biała, druga szara - i ewentualne (choć u Oli się chyba bez udało :) skrócenie nóg, czy uszu :)
Ważne☻
- Nie będziemy zamykać okrążeń...czyli zaraz po ostatnim półsłupku danego okrążenia robimy pierwszy półsłupek kolejnego okrążenia
- Będziemy używać znacznika
- Szydełko nr 5 jeśli robicie ściśle, albo 4,5 jeżeli raczej luźno ...ogólnie chcemy, żeby było ściśle.
- Dolphin jest przyjemną włóczką, dopóki nie trzeba pruć, w szczególności jeżeli robimy ściśle.
- Na zdjęciach poniżej luźna próbka i to w szarym kolorze, u Was będzie wyglądało to inaczej :) bo będzie ścisłe i z wypełnieniem :)
Bucik króliczy na szydełku- czyli w oryginalnym pierwszym Stasiu biała włóczka
1. magiczne kółko i 5 w nie półsłupków
...i z wyczuciem należy ściągać magiczne kółko
2. po 2 półsłupki w każdy jeden półsłupek poprzedniego rzędu (tu jeszcze można znacznika nie używać i po prostu doliczyć do 10 półsłupków
3. po policzeniu do 10 ☺: przed szydełkiem układamy kawałek jakiejkolwiek włóczki (znacznik), a następnie szydełkujemy okrążenie, wykonując w kolejne oczka poprzedniego rzędu: 1 półsłupek, 2 półsłupki
4. jesteśmy przy znaczniku, przekładamy nitkę przed szydełko i robimy kolejne okrążenie, tym razem: 2 półsłupki w kolejne 2 oczka poprzedniego okrążenia i 2 półsłupki w jedno kolejne oczko poprzedniego okrążenia i tak, aż dojdziemy znów do znacznika
Mój królik Staś miał mieć wielkie stopy, dlatego też bucik wciąż powiększam według schematu :
5. 3 półsłupki w kolejne oczka poprzedniego rzędu i 2 półsłupki w jedno kolejne oczko poprzedniego rzędu
Jeżeli chciałybyście niekoniecznie duże bardzo stopy (chociaż tak naprawdę one nie są przesadnie wielkie, naprawdę) to można piąty punkt ominąć :)
6. Formujemy cholewkę ;) zmniejszając : 2 półsłupki w 2 kolejne oczka poprzedniego rzędu, 2 półsłupki, w dwa kolejne oczka poprzedniego rzędu, ALE! łączone górą.
Zapraszam tutaj, gdzie pełnowymiarowe buciki robiłam, wprawdzie tam o łączeniu górą nie ma, ale ogólnie takie właśnie buciki wykonujemy dla królika Stasia
7. Teraz będziemy wyznaczać wolną przestrzeń bucika (czyli po prostu miejsce, w które wkładamy stopę ☺) : wykonujemy oczko łańcuszka, a następnie 14 półsłupków w kolejne oczka poprzedniego rzędu, znów oczko łańcuszka i odwracamy robótkę i znów 14 półsłupków w kolejne oczka ....robimy teraz długość bucika, u mnie 3 powtórzenia, czyli niespecjalnie długi but :)
8. przewracamy robótkę na lewą stronę, składamy szerokość podeszwy na pół, żeby powstał zapiętek i oczkami ścisłymi "zszywamy" na całej długości zapiętka.
W związku z tym, że my musimy przestrzeń na stópkę zmniejszyć w buciku, to musimy "zmarnować" ☺kilka centymetrów włoczki...znaczy nie musimy, bo możemy po 8 punkcie zakończyć robótkę, ale nie opłaca się to naprawdę, gdyż za moment znów będziemy używać tej samej włóczki...no to idźmy tam dalej ;)
9. analogicznie jak w dół zapiętka "zszywaliśmy" teraz wracamy do góry
Już trochę wypełnienia w tym miejscu w buciku umieścić należy.
10. zmniejszamy "wejście na stópkę" robiąc w około po dwa łączone górą półsłupki
Jeżeli policzycie wyjdzie, że macie teraz 8 oczek w około, docelowo chcemy 10, więc dwa razy w następnym okrążeniu zrobimy po 2 półsłupki w 1 półsłupek poprzedniego (tego☺) rzędu, żeby troszkę poszerzyć nóżki (obojętnie gdzie, ale proponuję okolice tyłu bucika)
Noga królicza ☺ na szydełku
11. Zmieniamy kolor u mnie na szary i jak wspomniałam wyżej robiąc okrążenie pierwsze dwa razy dodajcie po półsłupku i tu proponuję użyć znacznika, żeby oczka policzyć dobrze, bo to jest pierwsza noga, a my chcemy, żeby druga była identyczna ;)
12 do jak Wam się podoba: robimy monotonnie półsłupki w około , a tak naprawdę w spiralę :) do góry i do góry, aż osiągnięcie satysfakcjonującą Was długość nóżki.
Nóżkę wypełniamy wypełnieniem na bieżąco ;)
Ile mój królik miał centymetrów i okrążeń w nogach Wam nie napiszę, bo sobie nie zapisałam tego akurat ;)
Nóżkę pierwszą wykonywać będziecie pół godziny, drugą przypuszczalnie połowę krócej :)
Dzisiaj tyle :) Jeżeli wolałybyście wykorzystać 2 motki, czyli ewentualnie skrócić nóżki i uszka, to proponuję poczekać, aż będziemy robić i mieć brzuszek, główkę i łapki, bo wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję o długościach i wielkościach. Ewentualnie buciki zrobić można ;)
Dobrego dnia :)
Wiem, że dzierganie to karkołomna i precyzyjna praca, dlatego szczerze podziwiam
OdpowiedzUsuńA przy okazji rehabilitacja...dłoni i ćwiczenie...cierpliwości ;) więc uwielbiam :)
UsuńA czy Staś będzie miał koleżankę?
OdpowiedzUsuńBędzie, ale kiedyś;) bo plan był na teraz w ramach "instrukcji";) no ale chwilowo mnie te pasmanterie zawiodły;)
UsuńNawet już kokardkę między uszami widzę;)
Kupię, kupię tę włóczkę normalnie...
OdpowiedzUsuń😉 kup ;)
UsuńCudeńka. Podziwiam.:)
OdpowiedzUsuń😘
Usuń